اخبار

1397/12/06
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن اشاره به برخی چالش‌های عدم پیوند بین علوم انسانی و صنعت، تأکید کرد: اقتصاد دانش بنیان سبب شده تا دامنه ذی‌نفعان و مشتریان مراکز علمی پژوهشی گسترده‌تر و متنوع‌تر شود. اما این گستردگی به تنهایی و بدون اقبال مراکز صنعتی و بدون فضاهای واسط شکل‌دهنده گفتگو بین علوم انسانی و صنعت ممکن نخواهد شد.


 به گزارش ایسنا، حسینعلی قبادی روز یکشنبه ۵ اسفند در اولین روز از نخستین همایش ملی "ارتباط علوم انسانی، تولید و صنعت" که در سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار شد، با تبریک روز مهندس اظهار کرد: روز مهندس مقارن با زادروز خواجه نصیرالدین طوسی بوده و اندیشه‌ها و آثار ایشان تداعی‌گر ضرورت و امکان پیوند میان علوم انسانی و علوم مهندسی نیز به شمار می‌آید؛ امید است همایش "ارتباط علوم انسانی، تولید و صنعت" هم به تحقق آرمان مترّقی پیوند هرچه بیشتر میان علوم انسانی، صنعت و مهندسی دست یابد.

وی با اشاره به اینکه همایش فوق در راستای بند "ج" از ماده ٦٣ برنامه توسعه کشور برگزار شده است، علوم انسانی را پل ارتباطی میان روابط انسانی و زوایای صنعت دانست و افزود: مضراتی که صنعت در محیط زیست داشته، ناشی از غفلت از علوم انسانی است و این همایش فرصت گفتگو در این راستا را فراهم می‌کند.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه جامعه ما مسائل مختلف و عدیده‌ای را پیش روی خود دارد، یکی از نمادهای زندگی و زیست در دوران مدرن را بهره‌گیری از انواع فناوری‌ها و حضور صنعت دانست و خاطرنشان کرد: پدیده "تولید" و "صنعت" در ساحت جامعه رشد می‌کنند و بر هم تأثیر و تأثر ویژه دارند؛ اما بُعد سومی که مستقیم و غیر مستقیم از همان ابتدا با این دو بُعد در ارتباط است، نهاد علم، پژوهش و دانشگاه است.

قبادی اضافه کرد: انتظار می‌رود از تعامل هدفمند و مؤثر جامعه، صنعت و دانشگاه در عرصه تولید و اشتغال اتفاق‌های مثبتی بیافتد و با عبور از معضلات و حل مسئله، به رفع نیازهای عمومی، رسیدن به خودکفایی و تقویت مزیت‌های رقابتی دست یابیم. اما این نکته، بویژه در جامعه ما، واقعیتی است که هرکجا که حرف از ارتباط دانشگاه و صنعت به میان آمده فقط جنبه‌های تجربی و تکنیکی علم در مرکز توجه قرار گرفته و وجوه انسانی و نیازهای فردی و اجتماعی عناصر درگیر یا منتفع از صنعت مغفول مانده است.

وی اظهار کرد: غفلت از پیوندهای میان پیچیدگی‌های خاصِ روابط انسانی و اثر گذاریِ صنعت در زوایایِ پنهانِ زندگیِ بشر نیز عاملی برای شکل نگرفتن ارتباط علوم انسانی و صنعت شده است.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ادامه داد: هرچند طی دهه‌های گوناگون، صاحب‌نظران زیادی به لزوم برقراری این ارتباط اشاره کرده‌اند، همچنان عرصه‌های تولیدی و حتی سیاست‌گذاری‌های صنعتی تنها در اختیار تکنوکرات‌ها بوده است. حتی هر نوع اصلاح فرآیندهای انسانی، نه با دانش تخصصی رشته‌های علوم انسانی که به وسیله همین گروه محقق شده است.

قبادی یادآور شد: در کنار این ناهمخوانی‌ها، شاهد رشد فزاینده کمی مراکز علمی – پژوهشی هستیم و همین بی‌ارتباطی حتی چالش‌هایی را نه در صنعت که حتی در دانشگاه نیز به همراه داشته است. رفع این چالش‌ها نیازمند راهبردهای نوآورانه برای پاسخ به تغییرات جامعه در مسیر حل مسائل آن است.

وی تأکید کرد: از این‌روست که مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی اجتماعی مراکز علمی – پژوهشی و تعهد واقعی آنها به حل مسائل مبتلابه جامعه در سطح محلی، ملی، منطقه‌ای و جهانی بیش از پیش اعتبار و ارزش یافته است.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: اقتصاد دانش بنیان سبب شده تا دامنه ذی‌نفعان و مشتریان مراکز علمی پژوهشی گسترده‌تر و متنوع‌تر شود. اما این گستردگی به تنهایی و بدون اقبال مراکز صنعتی و بدون فضاهای واسط شکل‌دهنده گفتگو بین علوم انسانی و صنعت ممکن نخواهد شد.

قبادی با بیان اینکه صنعت، برگرفته از اندیشه و دست ساخته انسان است و هدف آن تأمین آسایش و رفاه انسان‌ها از طریق تولید کالا و محصولات و ارائه خدمات است، افزود: پیشرفت در فناوری، انواع خدمات را به جهان و دنیای ما ارائه کرده است. البته همین صنعت مفید و ثروت آفرین چون نتوانسته جای انسان‌ها بیاندیشد، درکی از مقتضیات زندگی ما نداشته و با انواع آلاینده‌ها و مضرّات، جهان و محیط زیست ما را نیز به خطر انداخته است. از این روست که همین مسائل نوپدیدِ ناشی از تحولات صنعتی نیازمند دانش و اطلاعات علوم انسانی بوده تا بتواند پایه‌های پیشرفت جامعه و رفاه بشر را تشکیل دهد.

وی خاطرنشان کرد: همین رسالت نیز توجه دوباره به لزوم گفتگو و ارتباط بین علوم انسانی و صنعت را تأکید و تأیید می‌کند. برگزاری این همایش برای فرصت آفرینی برای چنین گفتگوهایی طراحی شده است.

 

اهداف برگزاری همایش "ارتباط علوم انسانی، تولید و صنعت"

قبادی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره اهداف برگزاری این همایش توضیح داد: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بنا بر رسالت، مأموریت و اهداف خود در چشم اندازبرنامه توسعه راهبردی به دنبال «پاسخگویی به نیازهای علمی و فناورانه جامعه و تعامل سازنده در عرصه ملی و فراملّی» بوده است. از این رو با توجه به نام‌گذاری سال ۱۳۹۷ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «سال حمایت از کالای ایرانی»، درصدد برگزاری همایشی ماندگار در جهت ایجاد ارتباط مستحکم‌تر میان منابع انسانی و علم انسانی با صنعت برای حل نیازهای جامعه برآمده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، وی در پایان برگزاری همایش فوق را "زمینه سازی برای شناسایی و ترغیب صاحبان ایده‌های مسئله مند علوم انسانی قابل تبدیل به محصولات فناورانه"، "شناسایی مسائل و موانع پیش رو و راه حل‌های ممکن برای فعالیت‌های مشترک در حوزه‌های علوم انسانی، تولید ملی و صنعت"، "تقویت مشارکت مجامع علمی پژوهشی و صنایع و سازمان‌ها با یکدیگر و ارتقا هم افزایی دانش علوم انسانی با تجربه صنعتی" و "توسعه و ترویج الگوهای موفق در فعالیت‌های مشترک و هم افزا در دو حوزه علوم انسانی و صنعت" برشمرد.

لینک خبر: ایسنا


نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !